Okullarda İç Mekan Renkleri ve Işık İlişkileri

okullarda i̇ç mekan renkleri ve işık i̇lişkileri

Okullarda İç Mekan Renkleri ve Işık İlişkileri konusu ve renk ve ışık ilişkilerinde renklerin içerdikleri titreşimli enerjinin insan psikolojisi üzerinde etkileri birçok alan için kullanılır. Görsel konforun sağlanması, renk ve eylemler arasındaki ilişkilerin doğru kurulmasına bağlıdır. Bunun için uygun ortam renklerinin, ışık kaynaklarının, uygun aydınlatma düzeneklerinin optimal seçilmesi önem taşıyor.

Okullarda Kullanım Amacına Göre Renk Tercihleri

Eğitim salonları, derslikler, laboratuarlar ve etkinlik odalarının renkleri, bu ortamların kullanım amaçlarına göre farklı olmalıdır. Örnek vermek gerekir ise soğuk renkler ile dizayn edilmiş bir sınıf metodik alıştırmalar için mükemmel bir ortamdır. Bir araştırmaya göre; açık mavi renk kullanılan bir oda ile beyaz-kahve renk kullanılan odalar arasında uygulanan zekâ testinde başarı; kahverengi odada %14 azalmış, mavi odada ise %12 oranında fazlalaşmıştı.

Ayrıca bilgisayar sınıfları gibi görsel-zihinsel çaba gerektiren ortamlarda mavi, yeşil, gri, bej, gibi renkler harika sonuçlar verir.

okul sınıf i̇çi renkleri nasıl olmalı

İlköğretim ve Ortaokul Duvarlarında Hangi Renkler Seçilmeli ?

İlköğretimde taze zihinleri düşünmeye sevk edeceği için duvar renklerinde sarı ve pembe tonları, ortaöğretimde ise konsantrasyonun dağılmasını önleyip odaklanmayı sağlayacağı için yeşil ve mavi renklerinin kullanılması öneriliyor. Harekete yönelik ortamlarda sarı ve turuncu, kişisel çalışma ortamlarında soğuk renklerin pastel tonları tercih edilmelidir. Kırmızı, mavi gibi çarpıcı renklerin, insanların derinlik duygularını yansıtmalarına imkân tanıyacağından sanatsal etkinliklerin düzenlendiği tasarımlarda kullanılması uygundur. Bu konuda detaylı anlatımı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Okullarda İç Mekan Renkleri ve Aydınlatma

Okullarda iç mekan renkleri arayışında ve ışık kaynaklarının gücünü doğru kullanarak okullarda sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi aktif, uyarıcı, çalışmaya teşvik eden etkiler de elde edilebilir.

Aktivite odası, sınıf ve toplantı salonu gibi çalışma eylemlerinin tekrarlandığı mekânlar için gücü simgeleyen konsantrasyon ve otorite sağlayan, konforlu ve stabil hissettiren renk tonları seçilmelidir. Doğal ışığın gücüne göre; mor ve açık tonları, lacivert ve tezat renkleri kullanılabilir ve ortam renklerini en iyi yansıtacak şekilde tek yönden gelen ışık ve yön ayarlı görev lambaları ile desteklenebilir.

Oturma, dinlenme ve TV izleme eylemlerinin yapıldığı bekleme salonları, lobi, koridor gibi mekânlar için gözü yormayan, huzur veren, stres azaltan beyaz, açık mavi, doğal açık renkler ile sıcak renkli lambalar ve bölgesel aydınlatma sistemleri kullanılabilir. Dinlenme, uyuma, kitap okuma gibi eylemlerin gerçekleştirildiği mekânlar için rahatlık, sükûnet, yatıştırma etkileri olan açık mor, açık yeşil tonları, mavi ve türkuaz renkler seçilebilir.

Çalışma, servis, mutfak, yemek yeme, eğlence, sergi ve toplantı gibi eylemlerin yapıldığı çok amaçlı mekânlar için ferah bir atmosfer sağlayan, canlılık ve güven veren, bitecek bir zamanı simgeleyen turuncu, yeşil-kırmızı, türkuaz ve sıcak renkler kullanılabilir ve uygun ölçekli aydınlatma sistemi tercih edilmelidir.