Koridor ve Sınıf Duvarları Ne Renk Olmalı?

sınıf duvarları ne renk olmalı

Okul ve Sınıf Duvarları Ne Renk Olmalı?

Gelecekte kendilerinden çok şey beklediğimiz öğrencilerimizin, konforu ve eğitim düzeyi yüksek olan okullarda okuması hepimizin ortak dileği. Bu süreçte bizlere düşen görev ise onlar için en iyi öğrenme ortamlarını hazırlayabilmektir. 

Birçok yayında öğrencilerde rapor edilen rahatsızlık, huzursuzluk, ilgi kaybı, davranış problemlerinin nedeninin çoğunun plansız ışık ve plansız renk kullanımından kaynaklı olduğu ve çocukların bu duruma ister istemez bulunduğu ortamlardan dolayı maruz kaldığı yönündedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı öğrenme ortamlarında yer alan görseller kadar alanların renkleri de öğrencilerin duygu durumları ve öğrenme etkinliği üzerinde oldukça etkilidir. 

Aşağıda, okulöncesi dönemden başlayarak lise yaş aralığı için kullanılabilecek renk tavsiyelerinden, laboratuvarlarda dikkati dağıtmamak için kullanacağınız renklere kadar tavsiyelerimizi bulabilirsiniz.

Okul Tasarımcısı’na en çok sorulan soruların başında “sınıf duvarları ne renk olmalı?” geliyor. Bu nedenle sizlere de kılavuz olması dilediğimiz yazımızı okumanızı diliyoruz.

Anasınıfı, Kreş ve Okulöncesi Dönemde Renkler ve Önemi

Erken öğrenme dönemindeki çocukların düşünceleri oldukça somuttur. Soyut düşünmezler, gördüklerini olduğu gibi kabul ederler. Büyüme süreçlerini çevrelerinde gördüklerinden ve edindikleri deneyimlerle tamamlarlar ve bu süreçte de sürekli duyularını kullanırlar.

Tat alma ve koklamayı sevdikleri kadar, izlemek de oldukça hoşlarına gider. Bakar, hareket eder, etraflarında ne olup bittiğini hep öğrenmek isterler. Bu davranışları gereği oldukça hareketli olduklarından sıcak ve parlak renkler onların dikkatini her daim çeker.

Bu bilgiler ışığında dilerseniz özgüveni güçlendiren turuncu, huzur ve dinginliği sağlayan mavi, yeşil tonlarını, yaratıcılığı desteklemek için ise mor rengin çeşitli tonlarını kullanabilirsiniz.

anaokulu duvar renkleri

3-6 Yaş Dönemi Okul Öncesi Sınıflarında Kullanılabilecek Renkler

Bu yaş grubundaki çocukların, en çok ilgi duydukları renkler parlak olanlardır. Özellikle de ana renkler sarı ve kırmızı. Sıcak ve parlak renkler, bu yaş grubundaki çocukların aktif enerjik olan doğalarını bütünleyici gibi görünse de renklerin parlaklığı ve yoğunluğu yalnızca dikkatlerini çekmek için etkili olabilir; duvar ve alanlarda kullanılmasının öğrenmeye bir etkisi olmamaktadır. Bu yaş dönemindeki çocuklar doğaları gereği dışa dönüktürler.

Daha sıcak parlak renkler hem onların enerjilerini bütünleyici olur hem de gerginliklerini, kaygılarını, fazla heyecanlarını azaltarak öğrenmelerine de katkı sağlar. Anaokullarındaki sınıflarda çok parlak sarılar ve kırmızı yerine açık somon rengi, açık sarı veya açık şeftali renklerini kullanmak öğrencilerin öğrenme sürecinde etkili olacaktır.

İlköğretim Dönemi Sınıf Duvarları Ne Renk Olmalı?

İlköğretim döneminde, okul ortamında öğrencilerin dikkat ve konsantrasyonlarının artmasına daha fazla ihtiyaçları vardır. Bejler ya da mavinin daha fazla olduğu yeşil renklerin bu yaş sınıflarında kullanılması uygundur. Eğitim, öğretimin gerçekleştiği sınıflarda öğretmenlerin ve çocukların bakacağı duvarların diğer duvarlardan farklı bir renkte olması önemlidir.

Hem öğrencilerin uzun süre aynı materyale bakmaktan gözlerinin yorulmasını engellemek ve biraz dinlendirmek hem de öğretmenin bütün gün ders anlatırken baktığı duvarın onu dinlendiren bir renk olmasını sağlamak için bu iki yön renklerinin özel olması gerekmektedir.

Örneğin tahta önemli bir faktör ve tahta arkasındaki rengin de hem rahatlatıcı hem de dikkatin sürekliliğini sağlayan bir renk olması eğitim saatinden verim alınmasına neden olacaktır.

koridor ve sınıf duvarları ne renk olmalı?

Lise Dönemi Sınıf Duvarları Ne Renk Olmalı?

Çocuklar ergenliğe girdikleri andan itibaren sıcak renklerden soğuk renklere geçiş yaparlar. Turuncu hayatlarında hâlâ olsa da yeşil ve maviler bu yaş döneminde daha da fazla tercih edilir. Olgunlaşmayı temsil eden mavi ve yeşil, sakinliğin de rengi olarak bilinir.

Bu nedenle lise derslerinde soft tonların kullanılması uygundur. Sınıfta bu yaş grubu çocukların enerjik olması değil, dikkatlerini daha fazla verebilmeleri, daha fazla odaklanmaları ve derslerine çalışmaları istenmektedir. Bejler, açık yeşiller, mavi-yeşiller bu yaş gruplarının sınıflarında kullanılabilecek uygun renklerdir. Lisede koridorlarda kullanılacak renkler de bej ve yeşil tonları olabilir.

Matematik, Fizik Laboratuvarları

Heyecan ve korkuyu arttıran, her an yeni bir stresin kaynağı olabilecek fen bilimleri dersleri çoğu öğrencinin korkarak girdiği dersliklerdir. Bu tarz laboratuvar ya da sınıflarda sakinleştirici özelliği olan mavi tonları tercih edilebilir.

Okul Koridorları

Koridor renkleri de yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir. Anaokulu ve ilköğretimde biraz daha canlı tonlar kullanılabilir öğrencilerin kendi duygularını sergiledikleri çalışmalara yer verilebilir ya da her koridor farklı soft renklerle düzenlenebilir.

Ders sonlarında enerjileri asla bitmeyen öğrencilerimiz için canlı renklerden oluşan koridorlar uygundur. Ortaöğretim kademesi ve lise sınıfları için bej, yeşil ve mavi tonları uygun olabilmektedir.

okul koridorları renkleri nedir

Yemekhane ve Kafeteryalar

İştah açıcı sıcak renkler, yemek yenilen kafetarya, kantin veya küçük okul içi kafeler için oldukça idealdir. Bu tarz alanlarda uzak durulması gereken renkler mavi, yeşil gibi soğuk renklerdir. Yemek yenilen alan, yaş gruplarına göre değişir.

Anaokullarında önemli bir alan olan yemekhanelerde çocukların iştahlarının açılması ve yemek yemenin mutluluk veren bir şey olduğunu anlatabilmek önemlidir. Özellikle turuncu gibi renkler ya da kabak çiçeği renkleri yemekhanelerde kullanılabilir.

İlköğretim ve lise döneminde yemekhaneler yemeğin genelde hızlıca yenilip tekrar derse geçilen alanlar olduğundan turuncu tonlar kullanılabilir.

koridor ve sınıf duvarları ne renk olmalı?

PDR ve Rehberlik Servisleri

PDR ve Rehberlik servisleri, stres altında olan ergen çocuklarımız için dert ve sıkıntılarını dile getirdikleri önemli mekanlardır. Bu alanlarda görevliler veya öğrenciler sorunların çözümünde doğru karar verebilmek ister. Rehberlik servisi için duvar renk seçiminde öğrencinin kan basıncını artırmayacak, sıcaklık hissi verecek, onu rahat hissettirecek yeşil tonları, mavi-yeşiller uygun olacaktır.

Kütüphaneler

Sakin ve rahat olmayı sağlamak için oldukça açık yeşil faydalıdır. Kütüphanelerde istenilen atmosferi yaratmada bu renk oldukça etkilidir. Yeşil ve tonları konsantrasyon ile birlikte dikkati de artırır.

koridor ve sınıf duvarları ne renk olmalı?

Sonuç olarak, bir eğitim kurumunda kadro, binanın fiziksel yapısı, eğitim materyalleri ve tüm diğer etkenler kadar renkler de çok önemlidir. Duvarlarda kullanılacak görsel veya renklerin insan üzerinde etki bırakacak şekilde tasarlanıp kullanılması, öğrenme sürecini olumlu etkilemektedir. Sizler de okullarınızda yukarıda anlatmaya çalıştığımız doğrultuda buradan renk seçimi yapabilir veya bu web sitesinden renk kurallarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Tüm bunların dışında okulunuzun çok daha anlaşılabilir ve rahat bir eğitim ortamı yaratmasını isterseniz bizimle hemen iletişim‘e geçebilirsiniz.