Okul Duvar Giydirme Projesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

okul duvar giydirme projesinde doğru uygulama

Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğrencilerimizin, her yönden onlara yakışır ortamlarda öğrenim görmeleri şüphesiz ki her kurum yöneticisinin, öğretmenin hayalidir. Bu amaçla dünyanın her yerinde kurum yönetici ve görevlileri okulların fiziksel özelliklerini arttırmak için projeler üretip gerçekleştirmeye çalışırlar. Üretilen projeler kimi zaman okul duvar giydirme projesi, kimi zaman okul içi sergiler ve interaktif sunumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygın bir proje yöntemi olan duvar giydirme, okulları gezmek ve birçok yönetici ile toplantılar yapmaktan dolayı oldukça fazla deneyimlenmiştir. Bu yazımızda Okul Tasarımcısı ekibinin sahada edindiği deneyimler doğrultusunda bir duvar giydirme projesinde dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sizler için anlatmaya çalışacağız. Şimdiden iyi okumalar!

Okul Duvar Giydirme Projesini Planlayın

Her işte olduğu gibi planlı ve programlı bir başlangıç, okul duvar giydirme projesinin anahtar noktasıdır. Plansız bir proje doğru sonuçları vermeden görsel olarak sıkıntı oluşturacak sonuçlar doğuracağı gibi, proje bitiş tarihinde uzamasına neden olacaktır. Bu yüzden öncelikle bir not defterine veya cep telefonunuza hangi duvarların giydirileceği konusunda notlar alın ve kat düzeyinde guruplamalar yapın. Eğer derslik veya sınıf düzeniyle organize olmuş iseniz bu gruplamanın size çok fayda sağlayacağını unutmayın.

okul duvar giydirme projelerinde planlama

Tasarım Konularını Belirleyin

Proje başlangıcında hangi duvarda hangi konuyu işleyeceğiniz veya o duvara katacağınız hayalinizi mutlaka duvar üzerinde hayal edin ve not alın. Bu çalışma, beraber çalışacağınız tasarım ekibinin ve sizlerin işlerini kolaylaştıracak, kusursuz bir iletişim ortamı oluşturacaktır. Duvar giydirme projesinde kullanılacak tasarımların önceden belirlenmesi projenin yüksek oranda başarı ile bitmesine neden olur.

Okul Duvar Giydirme Projesinde, Duvarlarınız Temiz Olsun

Planlama ve tasarım konularını belirledikten sonra özen göstermemiz gereken bir diğer ayrıntı ise hayalinizi yansıtacağınız duvarın temiz ve kusursuz olmasıdır. Unutmayın, ne kadar düzgün ve temiz, duvar giydirme uygulaması o kadar başarılı ve dayanıklı. Genel olarak ülkemizde okullarımızın fiziksel yapıları zaman ve maliyet gözetiminden dolayı farklı materyaller ile tamamlanır, zaman içerisinde de yıpranarak yenilenmeye mahkum olur. Bu nedenle proje öncesinde okul duvarlarının yenilenmesinin, bakımının yapılmasının ve yapılacak çalışma ile uyumlu olabilecek boyalar ile boyanması önemli bir konudur.

okul duvar giydirme projesinde temiz duvar

Baskı Materyali Çok Önemli

Duvar ölçümlemesinden sonra, yapılan tasarımları onayladınız ve ürün teslimi için ilgili kuruma onay verdiniz. Burada devreye giren en önemli faktör, teslim edilecek işin hangi materyallerle hazırlandığı, okulun fiziksel, sosyal yapısına uygunluğu ve insan sağlığına olan etkisi.

Okul Duvar Giydirme Projesi genelinde kullanacağınız duvarlarınızda çok eğim ve pürüz var ise tüm duvarı kaplayacak bir malzeme olan 1-5 mm arası foreks malzemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak dikkat edin foreks boyu ve ağırlığı nedeni ile iyi bir uygulama yapılmaz ise bel verir ve bir sabah geldiğinizde tüm duvarı yerde bulabilirsiniz. Eğer projeniz duvar içerisinde yerleşecek çerçevelerden oluşuyorsa düştüğü veya çarpıldığı zaman öğrenciye zarar vermeyecek çerçeve tiplerini tercih edebilirsiniz. Önerimiz böyle projelerde işlerinizin uzun süre korunaklı olması için çerçeve kullanmanızdır.

Eğer duvardan duvara gerçekleştirdiğiniz bir duvar giydirme projeniz var ise, baskı ve uygulama firmanıza dijital ortamda gerçekleştirilen baskı da kullanılan mürekkebin insan sağlığına zarar vermeyecek yapıda olmasını rica edin ve mutlaka baskı üzerine UV kaplama adı verilen yöntemin uygulanmasını söyleyin. Böylece duvarlarınız ilk gün nasıl görünüyorsa sonraki zaman dilimlerlerinde de aynı görünecektir.

Hata ve Revizyonları Hemen Değerlendirin

Tasarım sürecinde farkına varamadığınız hatalar olabilir. Bu hatalar bazen tasarımcı, bazen içerik oluşturanlar veya öğretmenler tarafından yapılabilir. Her projenin doğasında olan ancak çok fazla olması kabul edilmeyen bu durumu en aza indirmek çok kolaydır. Sadece yapmanız gereken, uygulama veya montaj öncesi hazırlanan materyalin kendinizden 50 cm – 200 cm ileriye koymak veya sermek, sonrasında detaylı bir inceleme ile duvarlara zarar vermeden belirli bir bölgenin revize edilmesini sağlayabilirsiniz.

Okul Duvarlarının Ölçüleri Net, Doğru ve Detaylı Olmalıdır

Okul duvar giydirme projesinde en sık rastlanan olumsuzluklardan bir tanesi hatalı ölçü alımıdır. Ölçüm sırasında yapılan yanlışlıklar tüm projenin sıkıntıya girmesine ve teslim süresinin uzamasına neden olur. Bu stres kaynağı durumun önüne geçebilmek için planlanan projedeki duvarların fotoğrafını birkaç farklı açıdan çekin ve daha sonra piyasada 3 metreden – 20 metreye kadar kolaylıkla bulabileceğiniz şerit metre ile ölçümlerinizi gerçekleştirin. Ölçümlerinizi fotoğrafını çekip çıktısını aldığınıza duvar görselinde işaretleyerek yazmak, hem sizin hem de tasarım ekibinin işi oldukça rahatlatacak hata payını oldukça düşük bir seviyeye çekecektir. 

Unutmadan! Eğer böyle bir projeyi Okul Tasarımcısı gibi profesyonel bir ekibe veriyorsanız; ölçülerin mutlaka dijital olarak alınıp saklanmasını ve tarafınıza iletilmesini rica edin. Çünkü burada tasarım ekibinden kaynaklı bir hata da olsa duvar okulun fiziksel bir unsuru olduğu için tasarım ekibi ile yapacağınız anlaşma nedeni ile sorumlu yine siz olabilirsiniz!

okul duvar giydirme projesinde doğru ölçü

Doğru Tasarım, Doğru Duvar İçin Tasarlanmalı ve Uygulanmalı

Buraya kadar her şeyini normal ve sorunsuz gittiğini düşünürsek projemizin %90’ı tamamlanmış durumda. Özetlersek; plan yaptık, konuları belirledik, duvarlarımız temiz, ölçüler de doğru. 

Beklenen o gün geldi ve duvar uygulama ustaları okula geldi. Mutlaka projenizin başında olun. Eğer planlanan gün, sizin için uygun bir gün değilse öncesi veya sonrası bir güne almayı tercih edin. Çünkü sonuna kadar getirdiğiniz projeyi hiçbir mesai arkadaşınız veya uygulama ustası sizin kadar iyi bilemez. Sonuç hep hayal kırıklığı olur. Fen bilimleri duvarında yemekhane görseli, yemekhane içerisinde spor ile ilgili bir görsel ile karşılaşabilirsiniz.

Okul duvar giydirme projesinde hatırlatmak istediğimiz diğer bir konu ise oldukça büyük bir duvara neredeyse 10/2 boyutlarında görsel talebinin hatalı olmasıdır. Anlatmak istediğimiz, büyük bir duvarda yer alan küçük ve kalitesiz bir görsel. Şöyle bir örnek düşünün 4 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde bir duvar ve ortasında 70×100 cm boyutunda bir okul posteri! Böyle bir çalışma, okulunuzu güzel değil şüphesiz özensiz çalışma yapılmış bir alan olarak düşünülmesine neden olacaktır.

Eğer böyle bir boyutta tasarım düşünüyorsanız lütfen yerleşeceği duvarın boyutlarını dikkate alın veya Okul Tasarımcısı gibi sadece okul veya sınıf duvarının bir ucundan diğer ucuna çalışabilecek profesyonel tasarım atölyesini, projelerinizde tercih edin.

okul duvar giydirme projesinde doğru uygulama

Projemizi Tamamladık, Şimdi Sunum Zamanı

Evet! Projemizi tüm bu bilgiler ışığında bitirdik. Eminiz ki, ortaya çok güzel bir duvar giydirme projesi çıktı. Artık öğrenciler ve veliler çok daha renkli, çok daha eğitsel duvarlarla karşı karşıyalar. Dilerseniz okulunuzda olan bu değişimi daha önce fotoğrafladığınız alanlar ile karşılaştırılabilecek bir sunum hazırlayabilir ve ilgili kişilerle paylaşabilirsiniz. Bu eylem eğitim ekosisteminin gelişmesine kesinlike katkısı olacak bir etkileşim yöntemidir. Dilerseniz sizler için  belirttiğimiz birçok özelliğini ücretsiz kullanabileceğiniz sunum hazırlama programlarını bu iş için tercih edebilirsiniz.

Okul Giydirme Projesinde Okul Tasarımcısı Danışmanlığı

Okulunuzda yapmayı planladığınız okul duvar giydirme projesinde, Okul Tasarımcısı olarak sizlere destek vermeye hazırız. Dilerseniz size veya projenizi teslim ettiğiniz bir tasarım firmasına danışmanlık yapabilir, dilerseniz tüm projenizi yukarıda belirttiğimiz maddelerin farkındalığı ile anahtar teslimi olacak şekilde hazırlayabiliriz. Bunun için bize iletişim sayfamızı kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.