Çocuklar için Teknoloji Kullanımı

çocuklar için teknoloji

Çocuklar için Teknoloji Yetişkin Oyuncağı

Bundan önceki yazılarımızda eğitimin dijitialleşmesine ve dijital dünyanın öğrenciler için kazanımlarına değinmiştik. Bildiğiniz gibi dijitalleşme, teknoloji kullanımından ayrı düşünülemez. Teknoloji artık her evde, hatta her elde. Teknoloji devasa olduğu gibi, minicik de aynı zamanda ve minicik ellerde. Çocuklarda teknoloji kullanımı, son zamanlarda uzmanların üzerinde çokça çalıştığı bir konu. Daha konuşma çağı gelmeyen belki de yürüme çağı gelmemiş çocukların akıllı telefon kullanımı sıkça karşılaştığımız durumlar haline geldi.

Tuş kilidini aç. ✔
YouTube’a gir. ✔
Son İzlenen “Kırmızı Balık” videosuna tıkla. ✔

O da yetmezmiş gibi “Reklamı Atla”ya bas! Artık şaşırmıyoruz. Malesef bu “bilgi”ye erişen çocukların hemen hemen hepsi teknoloji bağımlısı olan çocuklar. Yetişkinlerde teknoloji, ihtiyaçtan çok bir bağımlılık haline gelmişken, çocuklarımızı da kendimize benzetmemiz bu çağın en önemli problemlerinden aslında. Çocuklarda teknoloji kullanımı olmalı ancak bağımlılık derecesine gelmemesi için özen gösterilmeli.

Çocuklar için Teknoloji Kullanımı Nasıl Gerçekleşmeli?

Daha önceki içeriklerimiz olan Eğitimde Teknolojinin Kullanılması ve Eğitimin Dijitalleşmesi: Web 2 Araçları yazılarımızı okuyanlar bu konu hakkında biraz da olsa bilgi sahibi aslında. Çocuklarda teknoloji kullanımı; yemeklerini yiyebilmeleri, uslu durmaları ya da sokağa çıkmamaları için bir çözüm olarak değil; eğitim, öğretim ve gelişim için olmalı. Peki bu nasıl gerçekleşecek?

Çocuklar için teknoloji kullanımı konusunda dikkat gerektiren bazı durumlar var. Özellikle doğru ve yanlış kavramlarının yeni yeni öğrenileceği 0-3 yaş arasındaki çocukların günümüz teknolojilerinden kesinlikle uzak tutulması gerekiyor. Çünkü bu dönem; zihinsel ve fiziksel altyapının oluştuğu dönem. Doğru gözlem ve analiz, algılama, öğrenme için bu dönemdeki çocuklarda teknoloji kullanımı olmamalı. Tabii bu dönem, çocuk için dünyayı özellikle görerek tanıdığı bir evre olduğundan ebeveynler de teknoloji kullanımını minimuma indirmeli.

Çocuklarda teknoloji kullanımı için sonraki dönemlerde de belirli kriterlerle hareket edilmeli. Elbette çizgi film, bilgisayar oyunu, internet kullanımı gerçekleşmeli ancak gözetim altında. Çünkü özellikle internet, sınırı olmayan bir ortam. İçerikler çocuğunuz için eğitici, öğretici ya da masum bir eğlendirici olmadığı müddetçe mutlak suretle zararlıdır.

Eğitim-öğretim döneminde ödevler ve okul etkinlikleri teknoloji kullanımını belirli bir sınırda tutmaya yardımcı olurken tatil dönemlerinde durum değişebiliyor. Bu konuda Yeşilay’ın tavsiyelerine kulak vermekte fayda olabilir. Çocuklarda teknoloji kullanımı, tatillerde belirli zamanlarda ve yaş gruplarına uygun olmalı. Çünkü tatil, eğitim-öğretim döneminde yapılmayanların yapılacağı bir zaman değil; dinlenmeye, gelişmeye ve sosyalleşmeye ayrılması gereken bir dönem. Çocuklar için teknoloji kullanımı için bir plan ve sınır olmadığında bağımlılık ortaya çıkacak ve aşağıdaki durumların görülme olasılığı artacaktır:

  • Öğrenme bozukluğu
  • Dikkat eksikliği
  • Asosyallik
  • Şiddet eğilimi
  • Uyumsuzluk
  • Görme/işitme bozukluğu

Bugünün çocukları; yarınlarımız, geleceğimiz. Her açıdan onların gelişimi ve ilerlemesi için çalışmalı, yol gösterici olmalıyız.