Okul Tasarımcısı Logo

YouTube Kids Artık Akıllı TV’de!

full12574 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar Posterleriİki yıl önce YouTube Kids uygulaması başlattıktan sonra, popülerliği artan ve coğrafi olarak genişleyen YouTube, bugünden itibaren çocukların ilgiyle izlediği yayınlarını akıllı TV’lere de taşıyor. YouTube Kids, LG, Samsung ve Sony’den akıllı TV’ler için kullanılabilir olacak.

YouTube’un aileye uygun içerik ve videolardan oluşan YouTube Kids uygulaması, artık akıllı TV’lerde mevcut. Şu anda ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İrlanda, Hindistan, Singapur ve diğer pek çok ülkede yayınlanıyor. Şimdi, akıllı TV, Chromecast, Apple TV veya oyun konsolu ile bağlanarak TV’lerinizdeki YouTube Kids uygulamasından çocuklarınız ile birlikte videoların keyfini çıkarabilirsiniz.

YouTube Kids TV Hangi Marka ve Modellerden İzlenebilecek?

YouTube Kids, henüz Google’ın kendi TV işletim sistemine hazır değil. Şirket bu uygulamanın sadece Android TV’lerde yakında mevcut olacağını söylüyor. Fakat YouTube Kids uygulaması 2015 – 2017 LG webOS TV’lerin tamamı, LG içerik mağazası, 2013 – 2017 yılları arasında Samsung Smart Store’lara erişen Samsung Smart TV’ler ve Blu-Ray Oynatıcılar aracılığıyla ve sonrasında 2016-2017 yılları arasında Sony TV’ler için firmware güncellemesi (Android TV hariç) kullanıma sunulacak.

YouTube Kids ile Tanıştınız mı?

Sıradan insanlar, şirketler ve kuruluşlar tarafından milyonlarca videonun her gün yüklendiği video web sitesi olan YouTube, gençler için büyük öğrenme potansiyeli olan bir sitedir. YouTube Kids ise çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir uygulamadır, içeriğin birçoğu ilgisiz olmakla birlikte, bir dizi konudaki sınıf içi öğrenime katkıda bulunabilecek eğitim videoları içerir. Ayrıca çocukların ve ebeveynlerin ilgilendikleri içerikleri bulmalarını kolaylaştırır.

Çocuklara yönelik video paylaşım uygulaması, Android ve iOS için ücretsiz indirilebilir. Uygulama, Morph, Wallace & Gromit, Teletubbies ve Magic, Roundabout gibi popüler yerel çocuk markalarını ve Minecraft, Gumball, SpongeBob gibi sevilen karakterlerin çizgi film videoları ve daha pek çok eğlenceli yayınlar ile zengindir. YouTube, uygulama için belirli bir yaş aralığı belirtmediği halde, çoğunlukla 3 – 8 yaş arasındaki çocuklar için uygun gibi görünüyor.

YouTube Kids Ebeveyn Kontrolü

YouTube Kids her ne kadar güvenilir olsa da çocuklarımızın göremediği olgun içerikler de var. Video paylaşım uygulaması, site için seçilen reklamların yaşına uygun olduklarından emin olmak için bir inceleme sürecinden geçmesini ısrarla vurguluyor. Bununla birlikte, siz veya çocuğunuz uygunsuz bir içeriğe rastlarsanız, orijinal YouTube uygulamasında yaptığınız gibi
engelleyebilirsiniz.

Çocuğunuz için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için ebeveyn kurulumu gerekir.Uygulama bir oturum açma veya Google hesabı gerektirmiyor. Uygulama indirildikten sonra YouTube, yetişkin olduğunuzdan emin olmak için bir kod eklemelerini isteyecektir, bu durumda hangi ayarları kullanmak istediğinizi kontrol edecektir. Bu ayarlar, aramayı kapatarak çocuğunuzun deneyimini sınırlamayı içerir, çocuğunuz içeriği arayamaz, bu da izlemesini istemediğiniz bir videoyla karşılaşma ihtimalini azaltır.

Ebeveynler için sunulan bir başka seçenek; zamanlayıcı işlevi. Ebeveynler, çocuklara izlemeyi bırakma zamanı geldiğini söyleyerek ekran zamanlarını sınırlayabilir. Süreölçer bir dost uyarısı görüntüleyecek ve oturum sona erdiğinde uygulamayı durduracaktır. Zamanlayıcı
işlevi hakkında daha fazla bilgi edinmek için support.google.com/youtubekids/ adresinden yararlanabilirsiniz. Bu ayarlar, uygulama canlı olduğunda kolayca güncellenebilir. Ebeveynler, uygulama ekranındaki kilit simgesine dokunmanız yeterlidir.

Kurulum yapıldıktan sonra kullanıcılar, videoları ana sayfadaki dört şema (Şov, Müzik, Öğrenme ve Keşfetme) üzerinden görüntüleyebilir. Hesap belirli bir süre etkin olduğunda, kullanıcılara daha önce görüntülenen içeriğe dayalı olarak neyin izleneceği konusunda öneriler de veriliyor.

Menü