Okul Tasarımcısı Logo

- Okul Tasarımcısı'ndan Eğitim ve Sanatta Güncel Haberler -

Teknolojik Sanat: Kağıt Devreleri

Teknolojik Sanat: Kağıt Devreleri

Teknoloji sanat ve yaratıcılık ‘teknolojik sanat’ kağıt devreleri ile birleşiyor ve hobi dünyasında giderek daha popüler hale geliyor.

kagit devre | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar Posterleri

Çizim, resim yapma, elişi kağıdından şekiller kesme veya origami, cubeecraft, papercraft gibi sanat ve zanaat projelerini sever misiniz? Her yaş grubuna hitap eden kağıt devreleri kreasyonlarınıza ışık eklemenin mükemmel bir yolu. En iyi tarafı ise, yapması çok kolay ve başlamak için elektronik hakkında bir şey bilmeniz gerekmiyor!

Kağıt Devre Nedir?

Bir elektrik devresi yerine bir kağıt yüzeyine üzerine inşa işleyen elektronik bir devredir. Görsel sanat yaratıcılıklarında sonsuz projeler geliştirilebilir. Kağıt ve benzeri malzemeler üzerine çerçevelerden, kartpostallara, origami’den geleneksel sanatlara birçok görsel üretilebilir. Benzersiz olmasının özelliği; estetik ve fonksiyonelliği birleştiren bir devre yaratmak için geleneksel sanat tekniklerinin kullanılmasından geliyor.

Teknolojik zanaat benzeri malzemelerin çeşitliliği ve kolay bulunması elektronik projelere sıçramayı düşünen amatör yaratıcılar için gerçekten benzersiz bir alan yaratıyor.

Bir kağıt devresi; iletken bakır bant, LED’ler ve saat pili gibi bir güç kaynağı kullanarak kağıt veya karton pano üzerinde düzenlenmiş olan düşük voltajlı bir elektronik devredir. Kağıt devrelerini oluşturmak, özellikle ilkokul çağındaki çocukların elektriğin temellerini ve devrelerin nasıl çalıştığını öğretmesi için harika bir yoldur. Eğitimsel olmasının yanı sıra, okullarda görsel sanat çalışmaları için eğlenceli bir aktivite de olabilirler. Devrenize ışıklar, sensörler veya motorlar ekleyerek teknolojik sanat projenize farklı bir boyut da ekleyebilirsiniz.

Devre İzleri Oluşturma Yöntemleri

kagit devre2 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar Posterleriİletken bant izleri: İletken bant, kağıt devrelerini hazırlamanın en kolay yollarından biri; kağıt desteğini soyarak devreye koymak istediğiniz yere basıyorsunuz. Bakır bant da lehimlenebilir, boya ve mürekkepleme yöntemleriyle elde edemeyeceğiniz parçalar ve izler arasında kuvvetli bağlantılar sağlar.

İletken boya izleri: İletken boyalar elektronik devreler ile sanatsal parçalar oluşturmak için teknoloji harikası denebilir. Çeşitli yollar, izler oluşturmak için resim yaptığınız gibi fırça ve özel bir hokka kullanılıyor. İletken boyalar, parçaları bir ize yapıştırmak için de kullanılabiliyor. Yöntem, tıkanıklık faktörü ve kuruma süresi gibi dezavantajlara sahip bu yüzden çok titiz bir çalışma ve sabır gerektiriyor.

İletken mürekkep kalemi: Anında elektrik devreleri çizerek çalışır duruma getirebileceğiniz ileri bir teknoloji. Kalem boyasında tam iletken maddeler mevcut, devreler birbirleriyle uyumlu şekilde birleştirilebiliyor. Çoğu iletken mürekkep kalemi iletken boyalardan daha hızlı kuruyor. Uygulanması basit olabilir, ancak bileşenleri bağlamak göründüğü kadar kolay değil…

Bileşenleri Seçme: Devrelerde kullanabileceğimiz bileşenler kâğıt devre izleme malzemeleri ile uyumlu olması gerekiyor. Delikli bileşenler, LilyPad, SMD bileşenleri, Chibitronics devre çıkartmaları, devre yazmaç modülleri gibi fonksiyonel parçalar kullanılabiliyor. Özellikle delikli bileşenler, pense ile kağıda düz duracak ve izlerle bağlantı kurmak için daha kagit devre3 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar Posterlerifazla yüzey alanı sağlayacak şekilde bükülebiliyor.

Bağlantılar: İzlerin nasıl oluşturulacağını ve bileşenleri seçtikten sonra onları bir araya getirmek için bant yöntemi, (bakır bant, çift taraflı bant), iletken boya ve iletken tutkal bağlantıları kullanılıyor.

Lehimleme (Sabitleme) ve Güç Kaynağı: Lehimleme yöntemi sadece bakır bant üzerinde çalışıyor iletken boyalar, mürekkepler veya çoğu kumaşa lehimleme yapılamıyor. Güç kaynağı olarak da bildiğiniz yassı saat pilleri kullanabiliyorsunuz.

Menü