Okul Tasarımcısı Logo

- Okul Tasarımcısı'ndan Eğitim ve Sanatta Güncel Haberler -

Oyun Çocuk İçin Neden Bu Kadar Önemli ?

Oyun Çocuk İçin Neden Bu Kadar Önemli ?

Oyun, çocukları sadece eğlendiren bir araç değil, aynı zamanda bilişsel ve sosyal gelişime, enerjilerini boşaltmalarına, kuralları tanımalarına ve ayak uydurmalarına katkı sağlayan önemli bir faaliyet. Kurallar önemlidir, çünkü çocuklarımızın kendilerini daha özgür ifade etmelerine yardımcı olur, problemler karşısında çözüm yolları aramaya iter ve problem çözme becerilerini arttırır.

Oyun Bir Öğrenme Sürecidir

cocuk oyun ve aktiviteleri 3 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar PosterleriÇocuklar soyut kavramlardan daha çok görerek ve yaparak öğrenmeye açıktırlar. Gerçek yaşamda öğrendiklerini ve yaşadıklarını oyun ortamına transfer ederler. Çocuk oyunda oynadığı rolü içselleştirerek karakteri taklit ederler. Çocuğun taklit edebilmesi için ve oynadığı karakterin bildiklerini öğrenmesi gerekir. Bu doğal eğitim sürecinde çocuk, oyununda tekrarlar yaparak öğrendiklerini pekiştirip kalıcı olmasını sağlar.
Oyun çocukların yetenek ve becerilerin artmasına yardımcı olduğu gibi hayal gücünü de arttırır ve çocukların gözünde gerçek yaşam daha eğlenceli hale gelir. Oyun çocuğunuzun kişilik özellikleri hakkında bilgi verirken, eksik olduğu yönlerini de görmenize yardımcı olacaktır. Oyun esnasında gösterdiği davranış ve hareketler ile kendi psikolojik ve fiziksel gelişimini oldukça açık bir dille anlatır.

Çocuğun çok yönlü gelişmesine ve bizim de bu gelişimi görmemize yardımcı olan oyunun çocuk gelişimine katkıları;

Rekabeti ve mücadeleyi öğreten oyun, çocuğun başarıyı tatmasına ortam hazırlayarak, başarıdan haz almasına fırsat yaratır, almış olduğu bu haz onu yeni beceriler kazanmaya iterek motivasyon yaratır.

Büyüme ve Psikomotor Gelişime Katkısı

Hareket içeren tüm oyunlarda çocuklar kendi vücutlarının farkına varabilir, güç ve sınırlarını öğrenebilir, yeteneklerinin farkına varır. (Yavuzer,1999) Çocukların oyunlar esnasında yapmış oldukları hareketler vücuduna giren oksijen miktarını arttırır. Oksijen ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamak için vücuttaki yağ ve besinleri parçalar. Vücudun besinleri tüketmesi yeniden besin ihtiyacını doğurur böylece çocuk düzenli beslenmeye başlar. Yemek yeme problemi varsa bu problem ortadan kalkar ve çocuğunuzun iştahı artar.

Bu düzen çocukların daha iyi beslenmesine, kas ve kemik gelişiminin hızlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olduğu gibi oyun esnasında yapılan faaliyetlerin çeşitliliği ve hızlılığı çocukların koordinasyonlarının gelişmesini ve becerilerinin artmasını da sağlar.

Duygusal Gelişime Katkıları

Çocuklar oyunlarda almış olduğu rollerini serbestçe yansıtması ve oyun içerisindeki aldıkları tepkilerle sosyal ortamda nasıl davranmaları gerektiğini öğrenerek, duygusal tepkilerini ölçme, değerlendirme ve kontrol etme fırsatı bulurlar. Bu kontroller ve değerlendirmeler çocuğun hayatı boyunca büyük duygusal buhranlar yaşamasına engel olacak provalardır.

Oyun, özellikle gruplar halinde oynandığında sorumluluk bilincinin gelişmesine bu grup içerisinde kendini göstererek öz güveninin gelişmesine, kendini değerli görmesine ve bu değeri diğer arkadaşları ile çevresindeki diğer varlıklara aktarmasında bir yoldur. Bu aktarımlar çocuğun duygusal olarak da rahatlamasını sağlar.

 

KAYNAK

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü