Okul Tasarımcısı Logo

Lego’dan Görme Engelli Öğrencilere Özel Braille Bricks

LEGO, Braille Bricks ile görme engelli çocukların Braille alfabesini öğrenmesine yardımcı olmayı ve Braille kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

LEGO Braille Bricks için Danimarka Körler Derneği ve Brezilya merkezli Dorina Nowill Vakfı ile işbirliği yaptı. Braille Bricks, görme engelli çocukların Braille okumayı öğrenmesine yardımcı olan bir blok seti. Bu set, hem renk hem de şekil olarak bildiğimiz LEGO bloklarından pek de farklı değil. Bu seti farklı kılan şey ise nasıl göründüğünden ziyade nasıl hissedildiği. 250 parçadan oluşan setteki her blok, Braille?de bir harf, sayı veya matematik sembolüyle eşleşen tamamen işlevsel çivilere sahip.

001 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar Posterleri

Oyuncakları dokunsal sembollerle donatan LEGO, bu setle görme engelli çocuklara Braille okumayı öğrenmeleri konusunda yardım etmeyi umuyor. Braille kullanabilen görme engelli bireyler daha bağımsız, daha yüksek eğitim seviyesine ve daha iyi istihdam olanaklarına sahip olduğundan bu alfabeyi yaygınlaştırmak önem taşıyor.

Setteki her blok, dokunsal harf veya karakterin basılmış bir versiyonunu da üzerinde taşıyor. Bu sayede yalnızca engelli çocukların değil; öğretmenlerin, ebeveynlerin ve görme engelli çocukların gören akranlarının da kitlerle ilgilenmelerini ve hatta Braille?i öğrenmelerini teşvik ediyor.

Menü