Okul Tasarımcısı Logo

- Okul Tasarımcısı'ndan Eğitim ve Sanatta Güncel Haberler -

İlköğretim Çocukları için Facebook Başlatılıyor

İlköğretim Çocukları için Facebook Başlatılıyor

shutterstock 141316093 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar PosterleriSosyal medyadan çocukları izole etmek isteyen Facebook ilköğretimdeki 7 yaş 13 yaş aralığındaki çocuklar için güvenli bir sosyal medya platformu kuruyor. Tam lansman tarihi 22 Mayıs 2017 olarak belirlenen uygulama tüm dünyadaki çocukların erişimine açık olacak, ancak sıkı güvenlik önlemleri ile korunacak.

Facebook Çocuk Gerekli miydi?

Facebook gibi siteleri kullanma yaş sınırı 13 olabilir, ancak gizli saklı girmeye çalışan, günde en az bir kez sosyal medya kullanmak isteyen beş ilköğretim çocuğunun dördünde durdurmak kolay değil. Yasaklama veya serbest bırakma tartışmaları bir yana, dijital vatandaşlığın kaçınılmaz olması karşısında en azından korumalı da olsa bir arena oluşturulması fikri uzun zamandır geliştiriliyordu. Bu konunun öncülerinden Henry Platten, küçük çocukların kullanabileceği güvenli bir sosyal medya platformu geliştirerek ebeveynlere ve öğretmenlere, bu büyüyen eğilimin üstesinden gelebilecek araçları vermek için kontrolü ele aldı ve Facebook GoBubble ortaya çıktı.

Facebook GoBubble Uygulaması Nedir?

Sosyal ağa sahip olan GoBubble sadece çocukların sosyal medyadaki eğlencenin tam anlamıyla sağlandığı bir baloncuk, bu 13 yaş altındaki çocukların sosyal paylaşımları için düşünülmüş özerk bir alan. EBayetler’den GoBubble, istenmeyen arkadaşlık isteklerine, şüpheli içeriğe ve siber zorbalık yapma potansiyeline son veriyor.

Çocukların olumsuz etkileşimde bulunmadan sosyal medyanın en iyi parçalarını kullanmalarını sağlayacak olan GoBubble uygulaması ile çocuklar, dünyanın dört bir yanından aynı yaşta yeni arkadaşlar edinerek okul arkadaşlarıyla online sohbet edebilecek, şakalar, resimler veya videolar paylaşabilecek ve farklı kültürler hakkında bilgi edinebilecekler.

Okullar, çocukların okul projelerinde işbirliği yapmalarını, yeni kültürleri öğrenmelerini, akademik becerilerini geliştirmelerini, çocukların güvenli sosyal medya kullanımı hakkında bilgilendirilmesi, sunu yoluyla ebeveynlere mesaj göndermesi gibi tüm ilgili konularda platformu kullanabilecek.

Facebook GoBubble Çocuk Uygulaması Güvenilir mi?

GoBubble, çocuğun okulunu sosyal medya ağının ortasına getirdiği için son derece güvenli. Okul yönetimi, Facebook GoBubble kullanıcı öğrencileri ebeveyn onayı ile doğruladığında çocuklar, kendi sınıfında, okulunda ya da dünyanın dört bir yanındaki okullarda aynı yaşta çocuklarla güvenli bir şekilde iletişim kurabilecekler.

Tüm yayınlar, sistemin güvenlik özellikleri aracılığıyla otomatik olarak denetleniyor; bu nedenle, yayınlanmadan önce uygunsuz bir videonun, fotoğrafın, metnin, sesli veya emojilerin kaldırılması sağlanıyor. Ayrıca, işaretli iletileri incelerken ödüllü canlı bir denetleme ekibi var ve PEGI 3 (Pan European Gaming Information)derecelendirmesi, yönetim organından elde edilen en güvenli yaş derecelendirmesine layık görüldü.

GoBubble’ın web ve uygulama sürümü okullara ücretsiz olarak sunulacak. Okulun dışında, ebeveynler ve çocuklar GoBubble’a web üzerinden ücretsiz olarak erişebilecek veya uygulamayı yılda 3 £ gibi sembolik bir ücretle tabletlerine, dizüstü bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına indirme seçeneğini seçebilecekler. 

Gençler birbirleriyle konuşmak için sosyal medyayı kullanıyor ve bunu güvenli bir ortamda yapabilecek durumda olmaları gerçekten önemli. Çocuklarımızın sosyal medyayı sevdiklerini kabul etmeliyiz ve yaş sınırı ne olursa olsun kullanacaklar, bu yüzden yasaklamak yerine onlara hiçbir güvenlik zaafı olmayan kontrollü bir alternatif sunmak daha doğru gibi görünüyor. 

Menü