Okul Tasarımcısı Logo

- Okul Tasarımcısı'ndan Eğitim ve Sanatta Güncel Haberler -

Erken Çocukluk Döneminde Sanat için Bir Yer Var mı?

Bir çocuğun hayatının ilk yıllarında akademik hazırlığa çok önem verildiğinde, daha yaratıcı arayışlar için çok az zaman kaldığı anlaşılıyor. Geleneksel kreşler ve anaokulları, parmak boyaları, resimler ve killer ile oynarken bolca zaman harcadığında, sözde modern okullar; harfler, sayılar ile okuma öncesi becerileri vurgular. Eğitimciler ve ebeveynler bu eğitim modelinin küçük insanları çocukluğunun bazı sevincinden alıkoymasından endişe duyuyorlar. Ve yine de, bazıları çocukların geleceğe hazır olduğundan emin olmak için, çocukluğun sanat için bir yer olup olmadığını merak ediyor.

Sanat Çalışmalarının Minik Beyinlerdeki Fizyolojik Etkisi

Sanat, bir çocuğun büyümekte olan beyni için kritik bir bileşendir. Yenilik, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve öğrenme motivasyonunu besleyen problem çözme gibi becerileri destekleyen sanat çalışmalarının beyin gelişimini etkilediği ve akademik başarıyı artırdığı kanıtlanmıştır.

Genç bir çocuğun aklı muhteşem bir yerdir. Her çocuk dünyayı tecrübe ettiği zaman beyin hücreleri ateşlenir ve yeni bağlantılar kurarlar. Yaşamın ilk iki yılında bir çocuk bu bağlantıları her dakika 1,8 milyon yapar. Beynin büyüme ve aktivitelerinin en yoğun olduğu zaman 1,5-4 yaş arasıdır. Bir çocuğun ilk yılları ve deneyimleri, kendini düzenleme, problem çözme, dil, iletişim ve sosyal becerilerin geliştirilmesi için bu beyin bağlantılarının yapılması ve takviye edilmesi açısından önemlidir.

Sanat Etkisi

  • Çizim, boyama, heykelleme ve alet kullanma, brüt motor (büyük kas) ve ince motor (küçük kas) gelişimini destekler. Bu kaslar, çocukların daha sonra yazmak için kullandıkları aynı kaslardır.
  • Sanat tecrübeleri çoklu duyu uyandırdığından, çocuklara algılama becerilerini hassaslaştırırken hafızalarını birleştirir ve geliştirirler. Ayrıca çocuklara dil becerileri geliştirme konusunda zengin bir fırsat sunarlar.
  • Sanat en küçük çocuğa bile işbirliği, kendini ifade etme, güven inşa etme ve zorluklara ve kısıtlamaları uyarlama fırsatı sağlar.

Sanat, erken çocukluk döneminde öğrenmenin önemli bir parçasıdır, Amerikan Sanat Akademisi tarafından hazırlanan bir rapora göre; düzenli olarak sanatla uğraşan çocuklar, gelecekte çekirdek akademik konulardan yoksun bırakılanlardan çok daha iyi durumda olacak!

Bugünün ve Geleceğin İş Gücünde İnovasyon

Görsel sanatlar eğitimi ile meşgul olan öğrenciler, konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştiren bir bağlam oluştururlar. Örneğin, öğrencilere vizör adı verilen bir mukavva çerçeveye bakmalarını öğretmek, öğrencilerin gözlemlemeyi öğrenmesine yardımcı olan bir tekniktir. Sanat çalışmaları, öğrencileri zihinsel görüntüler oluşturmaya ve onları problemleri çözmek için kullanmaya teşvik eder; bu da kimyagerlerin, tasarımcıların ya da mimarların model oluşturmada kullandıkları bir yetenektir.

Sanat, akıl yürütme, karar verme, yaratıcı düşünme, problem çözme ve görselleştirme gibi istihdam için gerekli temel becerileri aşılıyor. Araştırmalar, artan sanatsal faaliyetlerin yüksek sözlü ve matematik skorlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğunu, sanatla uğraşan gençlerin üniversitede daha iyi olduklarını ve diğerlerinden daha kaliteli istihdam elde ettiklerini gösteriyor. Ayrıca, bugünün ve geleceğin iş gücünde inovasyon çok büyük önem taşıyor!

Evde veya Okulda kullanmak için en kaliteli ve uygun fiyatlı eğitim materyallerini satın almak için. İş ortağımız okulumda.com’u ziyaret edin.

Menü