Okul Tasarımcısı Logo

En Popüler Mekanik Bulmacalar

Bulmaca, hemen herkesin aklına yağmurlu günlerde çocuklar gibi mücadele ettiğimiz yapboz bulmacaları getirir. Şüphesiz yapboz için bazı sanat ve strateji olsa da, tanımı gereği, onlar basittir. Gerçek bulmaca meraklıları, üçlü bulmacalar ve bilmecelere yönelir. Bazıları ahşaptan yapılmış, bazıları metal, plastik veya hatta kumaştan yapılmış bulmacalar merak ve keşfetme duyguları için çok daha caziptir. En ünlü bulmaca tarihçilerinden biri olan Jerry Slocum, bu 3 Boyutlu bulmacaları mekanik bulmaca olarak adlandırıyor.

  • Rubik Küpü

Rubik Küpü, bilinen en ünlü mekanik bulmacalardandır. Macar mimar ve profesör Ernö Rubik tarafından 1974 yılında “Magic Cube” olarak icat edilen ve 1980 yılında dünyada Rubik Küpü (Türkiye’de zeka küpü) olarak tanıtılan 6 taraflı bulmaca, 350 milyondan fazla sattı ve tarihteki en popüler oyuncudur. Rubik Küpü, Slocum’un ‘sıralı bir hareket bulmacası’ olarak adlandırdığı şeyin bir örneğidir. Bir çok hareket ile bir çözücü küpün herhangi bir parçasını başka bir konuma taşımak için algoritmaları veya ayarlanmış hareket dizisini öğretir.

  • Japon Bulmaca Kutuları

Mekanik bir bulmacaya bir başka örnek, bulmaca kutularıdır. Yalnızca hassas bir şekilde yürütülen bir dizi hareketle açılabilen, karmaşık bir şekilde hazırlanmış tahta bir kutudur. Çekoslovakya, Fas ve Porto Riko da dahil, birçok ülke bulmaca kutusu geleneklerinin kendilerine ait olduğunu iddia etse de en zor kutuların çoğu Japonya’dan geliyor. Birçok Japon bulmaca kutusu en az altı hamle gerektirir, bazı çok büyük kutular 125 ayrı hamleyi çözmek için gereklidir ve satın almak için binlerce dolara mal olur.

Japonya ve Çin birçok 3 boyutlu bulmaca üretti. Belirli şekil ve desenlerle yeniden birleştirilmesi gereken yedi farklı parçaya ayrılmış bir düzen olan ‘Tangram bulmacaları’  Batıya taşınmadan önce 1800’lü yılların başında Çin’de çılgınca popüler oldu. Japonlar ayrıca “Kumiki” bulmacalarını icat ettiler; ilk 3 boyutlu birbirine geçme bulmacalarından bazıları hayvanlar ve diğer nesnelerin şekillerini bulmak içindi. Kumiki geleneğinden ortaya çıkan birbirine kenetlenen bulmacalar, ‘Burr’ bulmaca ve ‘Chuck’ bulmaca, sanat eseri olarak geometrik şekiller oluşturan zor ahşap bulmacaları içerir.

  • 3 Boyutlu Yapboz Bulmacalar

1989’da Fransız asıllı Kanadalı mucid Paul Gallant, boyalı kağıtla kaplanmış polietilen köpük kesikleriyle ilk 3 boyutlu yapboz bulmacalarını yaptı. Köpük parçaları kadar hafif ve yükselen yapıları ve ortaçağ doğru modellerini desteklemek için yeterince yakın bir bağlantı yapılan kaleler, köyler ve yüzlerce farklı kreasyonlar yaratıldı. Gallant’ın 1991’de kurduğu şirket o kadar başarılı oldu ki, oyuncak fabrikası, tatil talebini karşılamak için günde 30 bin adet 3D bulmaca çıkarıyordu.

3D Bulmacaların Sırrı

Birçok 3 boyutlu bulmacanın güzelliği, kendi talimatlarıyla gelmeleridir. 3 boyutlu bulmacaları öğrenmenin hızlı ve kolay bir yolu yoktur, çok sayıda uygulama ve deneyim, öncelikle de belirli bir istihbarat gerektirir. Metodik problem çözmeyi düşünebiliriz. En iyi puzzllar bir tesadüf değil,  bazı mühendisler veya bilgisayar programcıları onları matematiksel ve ardışık hesaplamalar ile tasarlıyor.

Bununla birlikte, birçok bulmacalar, bir kez ortaya çıktıkça, bilmeceyi çözmek için daha kolay bir “sır” üzerine oturuyor. Rubik’in dünya çocuklarını vuran çılgınlığından sadece bir yıl sonra 1981’de Patrick Bossert adlı 12 yaşındaki bir İngiliz öğrenci, bu sihirli küpü tamamlayabilen ilk kişi idi ve çözülmenin arkasındaki gizli hareketleri açığa çıkardığını iddia eden “You Can Cube” isimli küçük bir broşür çıkardı. 1,5 milyon kopya satan bu mini kitap, Rubik’in hayranlarının bugün hala kullandıkları lingo harf bulmacalarının yaratılmasına da yardımcı oldu. Hala, zeka küplerini çözmek için yardıma ihtiyacınız varsa youcandothecube.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Karmaşık Japon bulmaca kutularının açılması için ise yeterince sabır ve mantık gerekiyor. Bulmaca kutuları, yalnızca sürgülü, açma, kaldırma ve basma gibi bir dizi hareketlerle açılabilen dekoratif ahşap kutulardır. Bazı basit kutuların açılması için yalnızca bir ya da iki hamle gerekiyor, en karmaşık olanlar ise 100’den fazla. Çoğu zaman kutunun içinde gizlenen bir anahtar var ve başka bir bölümün kilidini açmak ya da son açılış için belirli bir noktada kullanılıyor.

Bir bulmaca kutusunu açabiliyorsanız, çoğunlukla kadife ile kaplı gizli bir bölmede küçük bir hediye veya şans dilekleri bulunur. Aynı şey, gemilerin, binaların veya hayvanların ahşap modellerine benzeyen birçok 3 boyutlu bulmaca için de geçerlidir. Wrebbit ve Puzz3D adlarıyla satılan Paul Gallant’ın 3 boyutlu yapboz bulmacaları, adım adım yönergelerle birlikte gelmiyor; ancak bitmiş bulmacanın çeşitli şekil ve açılarına ilişkin diyagramları bulabilirsiniz ki bu da sizi çözmek için meraklı bir uğraş içine sürüklüyor.

Menü