Okul Tasarımcısı Logo

- Okul Tasarımcısı'ndan Eğitim ve Sanatta Güncel Haberler -

Dijital Çağda Kalemin Yeri Nedir?

Derler ki “Kalem kılıçtan daha güçlüdür.” Acaba dijital çağda klavye mi daha güçlü?

10 bin yıllık yazı tarihinin geldiği nokta, geleneksel eğitim yöntemleri ile dijital eğitim teknolojilerini karşı kaşı karşıya getiriyor. Kalem kullanmanın gerekliliğini savunan muhafazakâr kesim, marjinal eğitimcilerin vizyonlarını görmezden gelebiliyor. Kendinizden pay biçtiğinizde düşünün; ilkokul döneminiz yazı ile daima mücadele ettiğiniz bir şey değil miydi?

El Yazısı Konusunda Değişen Kavramlar

Hem öğretmenler hem de ebeveynler (daha az öğrenci) açısından el yazısının eksikliği, iletişim açısından herhangi bir öncelik vermez. Sonuçta, işitsel hikâye anlatmanın tarihi ve geleneği yüzlerce yıl kalemden önce gelir.

Evet, kalemlilik halen geliştirmeye layık bir yetenektir, ancak ayrı bir beceri olarak “eli kalem tutmak” kavramı, kendi içinde müfredatın önemli bir yönüne hizmet eder. Fakat kalem imkânı herhangi bir güce sahip değildir. Disleksik öğrenciler, herhangi bir sebepten dolayı yazamayan öğrenciler ya da herhangi bir hızda ve doğrulukla yazmaya çabalayan sol-elli çocuklar, sözsel başarıları yüksekken, fikirlerini yazılı sözcüklerle daha hızlı sergileyebilme becerisinden yoksundur.

Dijital Uygulama Kullanılması Tartışmaları

Dijital aygıtların ve uygulamaların okullarda kullanılması konusunda hala tartışmalar var. Oysa şu anda bazı okullar, bulut teknolojisiyle birlikte öğrencilerin cihazlarına erişen 21. yüzyıl müfredatını Microsoft Office 365, OneNote uygulamaları ile sürdürüyor. Stratejik açıdan bakıldığında, bu kolay bir öğrenmedir. Öğretmen, çevrimiçi ders notları hazırlar, öğrenci her an dersi öğrenmeye hazır hale gelir ve ilke edinir. Ayrıca, öğrenci ağır kitap yığınlarını taşımasına gerek kalmadan öğretmen notlarını çevrimiçi tutarak, nereye giderse gitsin öğrenci modunda her zaman çalışmalarını işaretleyebilir ve yanıtlayabilir. Ev ödevini kaybetme ya da nelerin beklendiğini bilmeme konusundaki sorunlar, web sayfalarına bağlantılar, e-posta etkinlikleri gönderme ve bulut sunucu çözümünün entegrasyonu ile basitçe önlenir.

Dijital Teknolojilerin Okullara Entegrasyonu

shutterstock 226946266 | Okul Tasarımcısı | Okul Duvar PosterleriDijital teknolojinin okullara entegrasyonu seçenekler sunar ve marjinal öğrencilere yardımcı olur, çünkü kalemle kâğıt üzerinde bir şeyler koymaya çalışırsa kendi seslerini bulurlar. Dijital etkileşimin kullanılması, düşüncenin sanatla veya kalıplarla olan iletişimini serbest bırakır.

Modern gelişmelerle dijital bir ekosistemin savunması daha kolaydır. Örneğin, akıllı bir telefonda dijital kalemle yazmak isteyen öğrenci, işi otomatik olarak OneNote’a yüklemeden önce Office Lens gibi uygulamalar ile yapılan işi telefonlarıyla yapabilir. Bu daha sonra öğretmenin işaretlemesine hazır, güvenli, kaybolması veya hasar görme riski taşımayan bir belge haline gelir. Ayrıca isterse doğrudan ekrana yazabilir, sözleri otomatik olarak tanınır ve ileride kullanmak üzere saklanır. Gelişmiş kelime tanıma özelliği sayesinde, metin ayıklama veya yalnızca önemli kelimeleri arayabilme özelliği, cihaza doğrudan yazarken olduğu gibi iyi bir seçenektir. Ve bir sınıf ortamı için mutlaka uygun olmasa da, ses tanıma konusundaki gelişmeler cihazla konuşma imkânı sağlar ve konuşulan kelimenin otomatik olarak metne indirgenmesi artık bir gerçektir. Bu teknoloji şimdi, birçok dijital sahada kullanılıyor.

Cesur bir dünya dönüyor, kim bilir biz hala yolculuğun neresindeyiz? Fakat dijital teknolojinin okullara entegrasyonunun seçenekleri arttırdığını ve marjinal olduklarını hissettiren öğrencilere yardımcı olduğunu biliyoruz, çünkü kalem ve kâğıtları kullanmayı reddetmeleri hız ve yaratıcılıklarını kesmek istememelerinden kaynaklanıyor. Teknolojinin sürekliliği tüm girişimler için geçerlidir. Sorgulama, uyarlama veya yenilik getirmenin bir engeli olmamalıdır.

Evde veya Okulda kullanmak için en kaliteli ve uygun fiyatlı eğitim materyallerini satın almak için. İş ortağımız okulumda.com’u ziyaret edin.

Menü